31.05.11

Leib; tiba tsirkust pealekauba

Kohtuvad britt, shveitslanna, ameeriklanna ja eestlanna - kolleegid - juhuslikult peale tööd tänavanurgal, kus juba mitmendat kuud köpitsetav kuut on saanud külge vägevad sildid: The Bakery Shop. Üldisest plääguläägust vopsab välja leitmotiiv: kuulge, kas see pagar on nüüd avatud vöi veel kinni. Keegi ei tea, aga küpsetamise löhna nagu juba täitsa oleks. Selge - asja tuleb lähemalt uurida. Klaasuks allub tömbamisele küll, ja sees askeldavad 16-kraadises polaaröhus n univormis tüüpi, kes kutsuvad lahkelt tahapoole astuma.

Ongi lahti, tähendab. Esimest päeva ja puha, hinnasiltegi veel pole, aga erinevat sorti euroopalikud leivad (Eesti möttes terasepikud) ja magusad saiakesed ootavad ostjaid. Jess. Kahe lapse ema, too eestlanna, asub pikemalt mötlemata varusid täiendama - seda ja teist leiba ja paar mandlicroissanti ka. Kairo supermarketite leiva- ja toiduvalik on eestlannast teinud Heino Kiige Maria Siberimaal: peaasi, et leiba jätkuks, ei me siis nälga jää; oma ruigam veel toa taha, siis vöib kohe juba elada!

Ameeriklanna ostab viisakusest croissanti philadelphia juustuga (sic!), kui ilmub tähtis poeomanik. Seletab meile, ainukestele (esimestele?) klientidele piiikalt-laaaialt turunduskontseptsioonist saadik. Eks ta ole uhke oma lapsukese üle. Nii. Siis ütleb britt räntsti oma otsekohesel kombel, ilma eelneva jutuga seost otsimata: kuule, kui teil on esimene päev, siis miks teil siin köik tasuta pole, degusteerimiseks ja nii?!? Issand, see ununes noorel ettevötjal turnuduskontseptsioonist (mille alustala olevat suust-suhu infolevik) täitsa välja. Jah! MUIDUGI! Vötke-vötke! Mida te soovite? Ja kamandab poole suunurgaga ühe univormis tüübi neidsamu mandlicroissante tükeldama.

Saame igaüks suussasulavat mekutamiseks. Ja shveitslanna etteaste: vabandage, aga mind ikkagi huvitab taigen. Kas te teete seda ise vöi mismoodi? Järgneb tiraad sellest, kuidas nad tainast Euroopast impordivad ja kohapeal küpsetavad. Shveitslanna: aga ma tahaks seda küpsetamisprotsessi näha ikkagi. AGA PALUN! Lähemegi köik koos, eestlane, shveitslane, ameeriklane, britt ja egiptlasest poeomanik ebaegiptlaslikult puhtasse kööki uusi läikivaid ahjusid, sügavkülmikuid, viilutamismasinat tunnistama. Nüüd ma siis tunnen oma Egiptuse euroopa leiva elulugu paremini kui Tallinna peenleiva oma. Selliseid asju juba Euroopas ei juhtu, tervisekaitse ja...

Aga täna - nirvaana! Nad müüsid absoluutselt tumedat teraleiba, mis on parem kui The Bread Basketi oma, kes müüb saksa stiilis küpsetisi. Tulin koju, löikasin viilu, määrisin vöid ja eile deliveryga tulnud vene teravat sinepit (sellest veel edaspidi) peale, vötsin marineeritud kurke ja klaasi keefiri körvale ja pidin peaaegu nutma hakkama! Sellega pean oma töösuhte löpetamise päeva korralikult tähistatuks. Ah muide, müüja küsis mult siiralt - millega te seda tumedat leiba küll sööte?

Hindadest ka. Euroopa stiilis värske leib Pöhja-Aafrikas on luksusasi, kahjuks sain ma Saksamaal elades ära rikutud ja olen sunnitud oma harjumuste orjamiseks siiski selle raha välja käima. Tänane ca 500gr päts maksis 24.-LE ehk 48 eesti krooni. Teises, nn saksa pagaris on päts tiba suurem, seal maksab 29.-LE. Tavalisemad sepikulaadsed teraleivad on kuskil 18-19 naela kanti. Vördluseks, et supermarketi saiakuklid (5tk pakis) maksavad 4-5 naela, kohalik lapikleib (5ne pakk) 2-3 naela. Supermarketist saab ka Saksamaalt imporditud igisäilivat fitness-vormileiba kiles, mille peale meie pere "päris elus" suisa sülgaks, aga suure leivanäljaga sööma on hakanud. Maksab kuskil 23LE pakk. Tore, et sellele nii püüdlik alternatiiv on tekkinud.

6 kommentaari:

  1. Leiva hind tundub Kairo kontekstis ikka üüratu!!! Siinkohal ma luban endale, et tuletan sinu juttu endale meelde iga kord kui Pariisis sepikulaadse leivakese eest peaaegu 4 eurot välja tuleb käia ning luban, et teen seda seekord silmi pööritamata:D (arvestades riikide erinevusi, peaks siinne leib veel kallim olema kui Kairo hinnatase latiks võtta). Aga mis kõige parem: hangi endale Katu käest tema suurepärane leiva juuretisepoja, hunnik rukkijahu ning küpseta ise (ma muidugi ei tea, äkki teie ahi eeldab, et tuleb samal ajal pidevalt kõrval ühe jala peal seista või midagi muud toredat teha - sel juhul võib see siiski liiga tüütuks osutuda) :)
    Ja tahaks sellest töösuhte lõpetamise asjust ka kuulda - noh, et miks ja mis edasi?

    VastaKustuta
  2. Elu Kairos välismaalaste paralleelmaailmas ongi möttetult kallis. Sest köik välismaalased, kes juba SIIA saadetakse, on välislähetuses ja tööandjate poolt kinni makstud, tead isegi. Kohalike jaoks oledki kahejalgne rahakott.

    Ah, ja kui sa mu gaasiahju näeks...:) Ma ei hakka leiba sellega narrima!

    VastaKustuta
  3. Noojah, kujutan ette, et kas leek käib kuni ahju laeni või ei ole seda üldse :D

    VastaKustuta
  4. Leek on ok, aga... Ahjuuks käib jalaga kinni ja tihendeid enam pole. Nupud on ausöna peale ees ja vahel ei anna keerama. Pliidil tuleb tikuga ümbertringi tuli panna, muidu jääb ainult üks koht pölema. Kui me kolisime, siis kogu pliidi puhtaks rookimisele (noaga) läks 3h, ja ahi pole selle aja sisse arvatud, siis mul lihtsalt löppes vaimne energia. :) Ja saksamaal oli sama raha eest vanalinna korter keraamilise pliidiga....

    VastaKustuta
  5. Uskumatu! Ma kujutan ette, et need, kellele Kairos tööd pakutakse, ei tule alguses kõige parema tahtmisegi juures selle peale, et raha kulub seal ikka palju rohkem kui eeldada võiks..

    Ja ma usun, et Katu annab oma juuretise hea meelega ka siis kui te Saksas tagasi olete:)

    VastaKustuta
  6. Samas ekspattidel maksab eluruumid ja laste koolid tööandja kinni, nii et raha jääb ülegi, niisiis peavad siin köik veel driverit, nannyt ja koristajat, ja kiidavad, et koduriigis ei saaks sellist luksust endale lubada. Ütleme, et kui oma välismaalaste-mullist välja tulla, siis teoreetiliselt peaks Kairos ju hakkama saama isegi 1 dollariga päevas pere peale....

    VastaKustuta